Romantik İlişkilerde Beklentiler

Romantik İlişkilerde Beklentiler

Kadın ya da erkek her iki cinsiyet de bir ilişkide öncelikle sevilmek, değer görmek ister. Sevmek, sevilmek, ilgi görmek herkes için insani ihtiyaçlardır. Bunların dışında da ihtiyaçlarımız vardır ve bu ihtiyaçlar romantik ilişkilerde de vazgeçilmez öneme sahiptir.
Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisinde, insanın ilk olarak fizyolojik ihtiyaçları karşılanmalıdır diyor. Uyuma, beslenme insan için en temel ihtiyaçlardan biridir. Kişinin açlığı, susuzluğu, yorgunluğu geçince yada karşılanınca kişi bir sonraki basamağa geçer. Artık karnı tok olan dinlenmiş kişi barınma ve güvende olma ihtiyacı içindedir. Huzurlu bir aile ortamı, tehlikelere karşılık korunmuş güvenilir bir ev kişiye kendini güvende hissettirir.Bir sonraki basamakta sevilme, ait olma, değer görme basamağıdır. İlk iki basamaktaki ihtiyaçlar karşılanmadan sevilmek, ilgi ve değer görmek ihtiyaçları karşılanması beklenemez. Bu nedenle romantik ilişkilerde öncelikle buna dikkat edilmelidir. İşten gelen yorgun ve uykulu bir eşten sevgi, ilgi göstermesi beklenemez. Çünkü kişi Maslow ‘un ilk basamağındadır. Eşler birinin ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmalıdır. Akıl okuma yanlış sonuçlara sebep olacağı için eşler durumlarını açıklıkla ifade etmelidir. Bunu yapmanın en kolay yolu da durumu en açık ve net haliyle karşıya iletmektir. “Şu an yorgunum, mesajlarına cevap yazamıyacağım. Çok acıktım yemekten sonra konuşalım mı?” gibi sözler her iki taraf içinde rahatlatıcı olacaktır. Kadın da olsa erkekte olsa herkes kendini karşısındakine anlatmak ve anlaşılmak ister. O yüzden bazen çatışmaya sebep olsa da beklentiler ve duygular hep konuşulmalıdır. Çünkü çatışma her zaman kötü değildir. Kadının ve erkeğin yeni bir açıdan bakmasına, kendini ifade etmesine ve yeniden güçlü bağlar kurmasını da sağlayabilir. Yeter ki çiftler sevmek ve değer göstermek için emek vermeye gönüllü olsunlar.
İlişkinizden ne bekliyorsunuz? Bana sevgi göstermene, bana sarılmana yanımda olmana ihtiyacım var demekten çekinmeyin. Eşinizin ihtiyaçlarına da duyarlı olun. Karşılıklı beklentiler konuşuldukça, eşler birbirini tanıdıkça ve ilişkiden vazgeçmek istemedikleri sürece çözüm hep bulunacaktır. Çözülemeyen sorunlarda uzman desteği ile çift terapisinin de etkili bir terapi olduğu unutulmamalıdır.
Yarın sabah eşinize, sevgilinize içten bir Günaydın ?deyin bazen bu bile her şeye iyi gelebilir…..

 

İshak BÜYÜKYILDIRIM

Klinik Psikolog/Psikoterapist

Kurtköy/Pendik

  • Yazıyı Beğendin mi?  2
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*