Mutlu Evliliğin Sırları

Mutlu Evliliğin Sırları

Evlilik kurumu toplumumuzun temelini oluşturan en çekirdek oluşumlardan biridir. Bu kurum her daim sağlam temeller üzerine atılmamakla birlikte bazı durumlarda hem aile içi hem de aile dışı faktörler vasıtasıyla da çatırdamaya başlayabilir. Böyle bir dönemden geçen aile kurumu bireyleri her daim evlilik antlarını sonlandırmak durumunda değillerdir. Bazı anlaşmazlıklar aile psikolojisi konusunda uzman kişilerin de aileye yardımı ile aşılabilir.

Karşılıklı Hoşgörü ve Anlayış

Mutlu evliliğin sırları denince akla ilk gelen kavramlardan olan hoşgörü ve anlayış bir ailenin olmazsa olmazıdır. Birbirine aile kurumu vasıtası ile bağlanmış kişiler arasında bazı durumlarda çeşitli anlaşmazlıklar ve kültürel ya da sosyal hoşgörüsüzlükler yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlar yaşandığı taktirde aile kurumu yavaş yavaş çatırdamaya başlayacak ve evliliğin sonlandırılmasına kadar varacak buhranlı bir döneme girilmiş olacaktır. Bu gibi anlaşmazlıkları yaşamamak ya da aşabilmek adına evlilik yoluna seçmiş ve bu yola girmiş kişilerin karşılıklı olarak birbirlerinin yaşam tarzlarına ve düşüncelerine saygı ve hoşgörü duymaları ve yer yer empati kavramını kullanmaları gerekmektedir.

Çocuk Sahibi Olmak Çözüm Değil

Günümüzde ve hatta geçmişte bazı evliliklerde çocuk sahibi olmanın o evliliği farklı boyutlara taşıyacağı düşünülmektedir. Elbette çocuk kavramı bir ailenin vazgeçilmez temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Fakat bireylerin yalnızca problemli evliliklerini kurtarmak adına çocuk sahibi olması oldukça riskli ve hatta ne yazık ki bencilce bir durum olarak görülür. Bu yüzden çocuklu bir aile olmayı gerçekten isteyen kişilerin bu yola başvurması önemlidir. Aksi taktirde sorunların çözülmesi adına çocuk sahibi olunan evliliklerin genelinde bu tarz problemler devam edecek ve çocuğun da bu problemlerden etkilenmesine yol açacaktır.

Karşılıklı Saygının Sürdürülmesi

Saygı sözcüğü yalnızca kendimizden büyük ya da üst makamdaki kişilere uygun gelen bir sözcük olmanın dışında her aile kurumunda bu kurumu oluşturan bireylerin de karşılıklı duyması ve uygulaması gereken bir sözcüktür. Mutlu evliliğin sırlarından biri olan karşılıklı saygı, bireyler aile kurumu içerisinde karşılıklı ne yaşadılarsa devam ettirilmesi gereken bir kavram olarak kalmalıdır.

Aile Psikolojisi Önemlidir

Bizler mutlu evliliğin sırlarını ve aile kurumunun devam ettirilmesi için yapılması gereken irili ufaklı tavsiyeleri evli bireylerimize vermeyi birer görev edinmiş durumdayız. Pendik psikolog hizmetlerimiz ile yalnızca bu bölgede değil İstanbul ilinin pek çok bölgesinde aile içi mutluluk sırlarını uzmanlarımız vasıtası ile sizlerle paylaşıyoruz. Tuzla psikolog ve Kurtköy psikolog hizmetlerimiz ile de aile içi şiddetin azaltılması ve mutlu evliliğin ilk günkü gibi devam ettirilmesi için çeşitli projeler ve çift terapileri yürütmekteyiz. Aile kurumunu oluşturan bireylerin bu kurum içerisinde yaşadığı irili ufaklı sorunları gelin hep birlikte masaya yatırıp çözüm üretmeye çalışalım. Bazı durumlarda uzman bir görüşün tavsiyeleri ile yıkılmakta olan aile kurumu uzun yıllar mutlu bir şekilde devam etmektedir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  7
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*