Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Yürütülür?

Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Yürütülür?

Sağlıklı ilişki, iki kişinin hayatlarını sevgi, saygı ve güven içinde eşit hak ve yükümlülüklerle paylaştığı bir ilişkidir. Sağlıklı bir ilişkide kadın ve erkek birlikte vakit geçirmeyi ve birbirlerinin mahremiyetine saygı duyarlar. Böyle bir ilişki kurmak ise kesinlikle tek taraflı değil, her iki tarafın oluşturulabileceği bir durumdur. Çiftler arasında tartışma ve gerginlik olması normaldir. Ancak bunu çözebileceğinizi bilmelisiniz. Fakat bu konuşmalara ne zaman başlayacağınızı bilmeniz gerekir. Gerilimler yeniden ortaya çıkarsa, başka konuları gündeme getirmek tartışmayı kaçınılmaz olarak kızıştıracaktır. Karşınızdaki kişi size rahatsızlık veriyorsa, amacınız ona karşılık vermek yerine, onu anlamak olmalıdır. Anlamaya çalışmak için ise birbirinizi dinlemeli ve anlamaya çalışmalısınız. Ayrıca öfke anında bile öz kontrolü koruyarak sakin kalmanız gerekir. Bunun yanı sıra partnerin davranışlarını kabul etmek ve değiştirmeye çalışmamak sağlıklı bir ilişkinin ön koşuludur.

Sağlıklı İlişkinin Sırları

Sağlıklı ilişkinin sırları sayesinde, güzel bir ilişki yaşamak mümkündür. İlişki sorunlarının çoğu, anlama eksikliğinden veya yanlış anlamadan kaynaklanır. Pek çok kişi sevdiklerinin ses tonunun, görünüşünün ve tavrının ne anlama geldiğini anlamak ister. Ancak, bu her zaman böyle değildir ve ilgili ortaklar hakkında açık fikirli değilseniz yanıltıcı olabilir. Mutlu ve sağlıklı bir ilişki kurmak için, partnerinizle olan ilişkinizdeki umutları ve düşünceleri kabul etmek ve doğru bir şekilde iletişim kurmak önemlidir. Elbette bir ilişki içindeyken partnerlerimize güvenmek isterseniz. Ancak bunun karşı taraf için de geçerli olduğunu unutmamalısınız. Örneğin bir ilişkide partnerinize yalan söylememek, partnerinizi desteklemek, zor zamanlarda ona destek olmak, aranızda güven inşa eden bir hareket sayılabilir. Güveni sürdürmek, mutlu ve sağlıklı bir ilişki kurmanın ön koşuludur. İlişkilerde ihmal edilen sorunlardan biri de insanların zamanla gelişmesi ve değişmesidir. Hayat tecrübenizin sadece sizi değil, partnerlerinizi ve ilişkilerinizi de değiştirdiğini unutmamalısınız. Çünkü fikirleriniz, eylemleriniz ve zevk aldığınız şeyler değişir ve bunlar zaman içinde hayatınızda kazandığınız deneyimlerle şekillenir. Bu yüzden ilişkinizde bu durumu kabullenmeli ve içinizde birçok şeyin değiştiğini hatırlamalısınız. Değişim ve gelişim ilişkiniz için sağlıklıdır ve yeniliği keşfetmek ilişkinizin memnuniyetini artıracaktır.

Sağlıklı İlişki İçin Gerekenler

Sağlıklı ilişki yürütmenin sırları nelerdir sorusu hem kadın hem de erkekler tarafından merak edilir. İlişki kurmak, başkalarıyla çok şey paylaşmak demektir. Duyguları ifade edebilmek ve diğer kişinin duygularını anlayabilmek bir beceridir. İyi bir ilişki kurmak için önce kendinizi tanımanız gerekir. Kendilerini tanıyanlar, eylemlerinin, duygularının ve düşüncelerinin farkındadırlar. İlişkilerle ilgili temel sorunlardan biri, anlaşıldıklarını hissetmemeleridir. Bu bir iletişim sorunudur. Bu sorun, kişinin kendini bilmemesi ya da kendisi söylemeden başkalarının anlamasını beklemesinden kaynaklanabilir. Sorun yaşadığınız durumu ifade etmeden karşınızdaki kişinin bu durumu anlaması mümkün değildir. Bu yüzden iletişim, iyi bir ilişki için çok önemlidir. Bu her iki taraf için de geçerlidir. Çünkü ne kadar çok sağlıklı bir iletişim kurulursa, ilişki o kadar güçlü ve sağlıklı olur.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*