Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmelidir?

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmelidir?

Özellikle 3-4 yaşında çocuk kendi cinsiyetinin farkına varır. 3-4 yaşa kadar unisextir. Böylece hem kendi bedeni hemde karşı cinse ait sorular sorar.
*Ben nasıl doğdum?
*Erkekler/kızlar neresinden çiş yapar?
*Kızların neden pipisi yok!
*Bebekler annelerin karnında nasıl yaşar?
gibi sorular anne babaları tedirgin edip utanmalarına sebep olabilir. Oysa bilinmeli ki çocuklar bu yaşlarda tüm dünyayı merak ederler ve anlamaya çalışırlar. Bu merak duygusu kendi bedenine de yöneliktir. Kendi bedenini  ve başkalarının bedenini merak eder. Bu soruların oldukça makul ve yaşa uygun sorular olduğunu unutmamak gerekir.
Sorulara cevap verilirken bazı noktalara dikkat edilmelidir.
*Öncelikle çocuklara verilecek cinsel bilgiler ile yetişkin cinselliği birbirinden çok farklıdır. Çocuklara yetişkinlerin cinsel hayatı kesinlikle anlatılmamalıdır. Çocuklara verilecek cinsel eğitimde, 9 yaşından itibaren cinsel üreme organları, bebeğin doğumu ve hem kadının hem erkeğin bedeninde ergenlik ile nasıl bir değişim olacağı hakkında bilgi verilir.
*Cinsel eğitim verilirken ya da çocukların soruları cevaplanırken en önemli konu; çocuğun yaşına uygun bilgi verilmesidir. Örneğin : 3 yaşındaki bir çocuğa verilecek bilgi ile 6 yaşındaki bir çocuğa verilecek bilgi farklıdır.
*Çocuklara cinsel eğitim kapsamında eğitim verilirken yanlış ve yalan bilgiler verilmemelidir. Anne ve baba öncelikle kendileri okuyup araştırdıktan sonra bilgiyi paylaşmalıdır. Aksi takdirde çocuk ebeveynlerine sonraki süreçlerde güvenmeyecektir.
*Çocuğa bilgi verilirken utanmadan, sıkılmadan, sakin kalarak, konuşmaya ve anlamaya hazır bir tutum içinde olunmalıdır. “Ayıp, sus, konuşma, bir daha böyle soru sorma…” gibi ifadeler çocuğun  korkmasına sebep olabilir ya da bu konuları bir daha anne babasıyla da konuşamayacağını düşünür. Anne yada babasından sorduğu soruların cevabını alamayan çocuklar kendi akran grubu ya da internetten yanlış, yaşına uygun olmayan bilgilere ulaşmaktadır.
*Çocuklar soru sorduklarında ebeveyn bilgi vermeye hazır değilse “Bunu sana nasıl anlatacağımı bilmiyorum, biraz düşüneyim öyle konuşalım” diyebilir. Sonrasında konu geçiştirilmeden uygun zamanda çocuğa bilgi verilmelidir.
*Çocuklara cinsel eğitim kapsamında verilen bilgilerde daha iyi anlatabilmek için basit çizimlerin bulunduğu yaşa uygun görsel kitaplar kullanılabilir.
Çocukların cinsel istismara karşı kendi bedenlerini korumaları, cinsel kimlik gelişimi ve yetişkinlikte sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmaları için çocuklukta verilecek cinsel eğitim önemlidir. Ebeveynler bu konularda ruh sağlığı uzmanlarından bilgi alabilir ve çocukların gelişimlerine destek olabilirler.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*